Kocaköy ilçe müftülüğü tarafından ilk defa ziyarete sunulan sakalı şerif ilçede yoğun ilgi gördü.

Sakal-ı şerifi İlçe kaymakamı Ferhat SİNANOĞLU, Bölgenin milletvekillerinden Cuma İÇTEN, , Belediye Başkanı Remzi ÇALI, daire amirleri ve vatandaşlar ziyaret etti.

Sakal-ı Şerif Peygamber efendimizin mübarek sakal-ı şeriflerinden Müslümanlar tarafından alınıp, teberrüken (bereketlenmek için) saklanan ve günümüze kadar gelen mukaddes emanete verilen ad. 'Lıhye-i seadet' ve 'Lıhye-i şerif' diye de bilinen sakal-ı şerif mübarek ay, gün ve gecelerde Müslümanlar tarafından ziyaret edilmektedir.

Kocaköy ilçe Müftülüğümüz tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında ilçeye getirilen kutsal emanetlerden Sakal-ı Şerif, Merkez Camisi'nde ziyarete açıldı.

İlçe Müftüsü yaptığı açıklamada; İlçeye yeni tayin olduğunu ve mübarek sakal-ı şerifin ilçeye hiç gelmediğini öğrenince böyle bir ihtiyaca cevap vermek için sakal-ı şerifi Kocaköy'e getirdiklerini dile getirdi. Peygamber efendimizden bir parça olan sakal-ı şerifi getirmekle yoğun bir maneviyat duygusunun yaşandığını dile getiren AKSOY: 'Peygamber efendimizden bir emanet olan sakal-ı şerife bu kadar yoğun ilgi gösterilmesi Kocaköy halkının Peygamberimize olan aşkı, şevki ve samimiyetinin bir göstergesidir.' dedi.

Cami avlusunda sıraya giren binlerce kişi, görevlilerin nezaretinde Sakal-ı Şerif'i ziyaret etme imkanı buldu.

Uzun kuyrukların oluştuğu ziyarette, Bir an önce kutsal emaneti görmek isteyen vatandaşların gözyaşları sel olup aktı.

Ziyaret esnasında müftülük personelimiz koro halinde salâvatı şerifler okudular. Heyecan ve hüznü bir arada yaşadıklarını dile getiren vatandaşın çok duygulandığı gözlendi. Ziyaret sonrası ilçe müftülüğümüz tarafından vatandaşlara bazı ikramlarda bulunuldu.

Sakal-ı şerif öğlen-ikindi arası erkeklere ikindi-akşam arası bayanlar için ziyarete açıldı. Program sonrasında İlçe Müftüsü Murat Han AKSOY hoca tarafından okunan dua sonrasında sakal-ı şerif ziyareti sona erdi.